ساخت ماده ای كه با استفاده از كربن اتمسفر ترمیم می گردد

ساخت ماده ای كه با استفاده از كربن اتمسفر ترمیم می گردد سایت امن: تهران - محققان دانشگاه ام آی تی ماده جدیدی را ساختند كه می تواند كربن موجود در اتمسفر را جذب كرده و از آن برای تقویت یا ترمیم خود بهره بگیرد.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این ماده جدید یك نوعی هیدروژل است كه از جنس آمینوپرویل متاكریل آمید (APMA)، پلیمر گلوكز و نوعی آنزیم موسوم به اكسیداز گلوكز تولید شده است.
اما تركیبات فعال این ماده بخشی از سلول های گیاهی موسوم به كلروپلاست هستند كه در فرآیند فتوسنتز نقش كاتالیزور نور را بر عهده دارند. محققان این تركیبات را از برگ های اسفناج استخراج كرده و به هیدروژل افزودند.
این ماده مصنوعی با استفاده از كلروپلاست می تواند كربن را از تركیب دی اكسید كربن موجود در اتمسفر استخراج كرده و مانند درختان از آن برای رشد خود استفاده نماید.
این قابلیت علاوه بر پاكسازی هوا از كربن، امكان ساخت سطوحی با قابلیت خودترمیمی را فراهم می آورد. حمل این ماده هم ساده تر از سایر مواد است. در واقع كافی است یك ساختار سبك از این ماده به محل موردنظر حمل شود و بعد از رسیدن به مقصد این ماده با استفاده از كربن موجود در اتمسفر خویش را حجیم می كند.
به اعتقاد محققان ام آی تی این تحقیقات نشان داده است كه دی اكسید كربن لزوما یك ماده مضر و هزینه ساز نیست؛ بلكه می توان از وجود آن بعنوان یك فرصت بهره برد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Advanced Materials انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/07/21
14:35:06
4590
5.0 / 5
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب