نرم افزار موبایلی برای تشخیص سرب در آب طراحی شد

نرم افزار موبایلی برای تشخیص سرب در آب طراحی شد سایت امن: تهران- پژوهشگران دانشگاه هیوستون آمریكا با استفاده از تلفن هوشمند، چاپگر جوهرافشان و یك عدسی، سیستم ارزان قیمتی را توسعه دادند كه امكان تشخیص وجود سرب در آب شرب را فراهم می آورد.


به گزارش پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری «ساینس دیلی» آمریكا، در این سیستم فناوری نانورنگ سنجی و روش میكروسكوپی داركفیلد* با یك پلت فرم میكروسكوپ موجود روی گوشی هوشمند تركیب شده است تا امكان تشخیص وجود سرب با مقادیری كمتر از میزان خطرناك تعیین شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست آمریكا (یی.پی.آ) فراهم گردد.
این سیستم جدید با سرعت بالا و هزینه كم، امكان آزمایش آب شرب برای تشخیص وجود سرب را به صورت لحظه ای در هر شرایط محیطی در اختیار هریك از شهروندان قرار می دهد.
حتی مقادیر بسیار اندك سرب می تواند به بروز مشكلات جدی در سلامت كودكان بخصوص افراد صدمه پذیر در برابر صدمه های عصبی منجر شود.
به گزارش سایت امن به نقل از ایرنا، آژانس حفاظت از محیط زیست آمریكا میزان استاندارد وجود سرب در آب سطحی، چاه های جذبی و آبیاری كشاورزی را تا یك میلیگرم در لیتر تعیین كرده است.
این آژانس همینطور حداكثر سرب مجاز در آب شرب را 15 بخش در میلیارد اعلام نموده است اما بسته های آزمایش سرب موجود در بازار دقت كافی را برای اندازه گیری این مقادیر ندارد.
با این همه، دقت سیستم جدید پژوهشگران هیوستون به اندازه ای است كه می تواند وجود سرب آب شرب را به میزان پنج بخش در میلیارد تشخیص دهد.
حساسیت این سیستم در آب یون زدوده به 1.37 بخش در میلیارد می رسد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Analytical Chemistry انتشار یافته است.
..............................................
* dark-field microscopy

علمی (6)**9259*1961*


1397/07/08
10:45:23
4334
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب