سامانه پرتو دهی گاما شهركرد آماده بهره برداری شد

سامانه پرتو دهی گاما شهركرد آماده بهره برداری شد سایت امن: شهركرد - مدیرعامل طرح ملی فناوری سامانه پرتودهی گاما در چهارمحال و بختیاری از پیشرفت 100 درصدی و آماده بهره برداری این سامانه در شهركرد اطلاع داد.


سید رضا رفیعی روز دوشنبه در دیدار معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از این سامانه در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: برای اجرای این طرح 180 میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و 3.5 میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی انجام شده است.
وی خاطرنشان كرد: صندوق نوآوری و شكوفایی، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و صندوق توسعه ملی در عرضه تسهیلات برای اجرای این طرح همكاری كامل داشتند.
رفیعی اضافه كرد: تمامی تجهیزات این سایت در شهركرد نصب شده است و این طرح می تواند نقش مهمی در افزایش سلامت محصولات غذایی و بهداشتی و درمانی داشته باشد.
به گفته وی، این سامانه در 13 هزار مترمربع احداث شده است كه با بهره برداری از آن زمینه اشتغال 60 تا 70 نفر از محققان علمی به صورت مستقیم تولید و زمینه ورود و عرضه خدمات به صنایع را فراهم می آورد.
مدیرعامل طرح ملی فناوری سامانه پرتودهی گاما در چهارمحال و بختیاری، این سامانه با هدف ارتقای بهداشت و سلامت جامعه انجام می گردد و با بهره برداری كامل از آن زنجیره و چرخه صنایعی مثل كشاورزی و همینطور بهداشت و درمان تكمیل می گردد.
رفیعی افزود: این طرح زیرساختی برای توسعه صنایع پزشكی و دارویی بویژه گیاهان دارویی است.
به گفته وی، پرتودهی نوعی از انرژی تشعشعی است كه به روش یونی عمل می كند و در این روش یون ها به صورت موج نامرئی از میان فضای مولكولی حركت می كنند و جانداران ریز و عواملی را كه سبب آلودگی و از بین رفتن محصولات می شود، از بین می برند و یا كم می كنند.
وی، داشتن سرعت بالا، سازگاری با محیط زیست و قابلیت استفاده در محیط تازه و منجمد همچون مزایای استفاده از پرتوی گاما عنوان نمود و اظهار داشت: محصول بعد از پرتودهی قابل استفاده می باشد و پسماندی پس از عملیات پرتودهی وجود ندارد.
رفیعی اضافه كرد: با راه اندازی این سامانه، زنجیره و چرخه صنایع كشاورزی و بهداشتی و درمانی تكمیل شده و این طرح به توسعه صنایع پزشكی و دارویی بویژه گیاهان دارویی كمك می نماید.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس بنیاد نخبگان پشتیبانی از جوانان نخبه كارآفرین را از رسالت های این بنیاد عنوان نمود.
به گزارش سایت امن به نقل از ایرنا، سورنا ستاری در دیدار از طرح سامانه پرتودهی گاما روند ساخت و بومی سازی این طرح را مطلوب ارزیابی كرد.
به گزارش سایت امن به نقل از ایرنا، سامانه پرتو دهی گاما چهارمحال و بختیاری پس از تهران و شهرستان بناب، سومین مركز كشور است كه در سایت شهید شهریاری شهركرد در حال اجراست.
2097/6021


1397/05/29
14:50:52
4636
5.0 / 5
تگهای خبر: توسعه , سایت , فناوری
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب