استفاده از درخشش طلا برای شناسایی ایرادات چاپ سه بعدی

استفاده از درخشش طلا برای شناسایی ایرادات چاپ سه بعدی سایت امن: تهران - محققان دانشگاه وندربیلت راهكار جدیدی را جهت استفاده از طلا به منظور شناسایی ایرادات چاپ سه بعدی ابداع كردند.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این فناوری از خصوصیت های اپتیكی نانوذرات طلا برای شناسایی ایرادات و نقصها كوچك موجود در اجسام تولید شده با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی استفاده می گردد.
در بعضی از موارد اجسام تولید شده با فناوری چاپ سه بعدی دارای ایرادات كوچكی هستند یا لایه ای درون آن ها چاپ نشده است و این وضعیت باعث تضعیف ساختار و یكپارچگی محصولات سه بعدی می گردد.
در این شیوه محققان از نانوذرات طلا با ابعادی در حدود 10 هزار برابر كوچكتر از قطر موی انسان استفاده می نمایند كه به رنگ قهوه ای تیره دیده می شوند. فرآیند كار شامل ادغام نانوذرات طلا با یك پلیمر پلاستیكی مورد استفاده برای چاپ سه بعدی است.
این پلیمر بعد از خشك شدن به فیبرهای پلیمری پر از نانوذرات طلا تبدیل می گردد. این نانوذرات قابلیت جذب نور دارند و از همین خصوصیت آن ها برای شناسایی ایرادات كار استفاده می گردد. قطعه موردنظر بعد از چاپ با استفاده از یك طیف سنج UV-Vis بررسی می گردد تا با تابش نور سطح آن بررسی شود. در هر بخش از قطعه كه میزان جذب نور كاهش پیدا كند، قطعه در آن بخش دارای ایراد است.
این فناوری بسیار ساده بوده و سرعت شناسایی ایرادات در آن بسیار زیاد است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه American Chemical Society Applied NanoMaterials انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/04/25
13:34:00
5075
5.0 / 5
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری , محقق , نانو
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب