كاهش هزینه های انرژی با استفاده از پوشش هوشمند پنجره

كاهش هزینه های انرژی با استفاده از پوشش هوشمند پنجره سایت امن: تهران - محققان چینی پوشش جدیدی را برای پنجره ساختند كه علاوه بر تنظیم دما، الكتریسیته تولید می كند.


به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان برای این منظور یك فناوری فتوولتاییك نیمه شفاف را توسعه دادند كه امكان جذب انرژی پرتوهای نزدیك به مادون قرمز خورشید را فراهم نموده و نور مرئی را با فیلتركردن طول موج هایی كه باعث افزایش دما می شوند، عبور می دهد.
فناوری فتوولتاییك یكی از روش های تولید مستقیم برق از انرژی خورشید است كه در آن از سلول های خورشیدی استفاده می گردد.
محققان برای دستیابی به قابلیت های موردنظر باید بین سه خصوصیت اصلی این پوشش جدید توازن برقرار می كردند. به همین علت ماده ای را ساختند كه نور را به صورت مطلوب عبور می دهد، پرتوهای مادون قرمز را فیلتر كرده و بخشی از پرتوهای خورشید را به الكتریسیته تبدیل می كند.
محققان معتقدند با بهبود كارآیی این فناوری فتوولتاییك می توانند اتكای ساختمان ها به سیستم های سرمایشی و گرمایشی را تا 50 درصد كاهش دهند.
پیش از این پوشش هایی برای پنجره تولید شده است كه قابلیت تنظیم دما را دارند. نوع دیگری از این پوشش ها هم با قابلیت تولید الكتریسیته تولید شده است. اما این نخستین بار است كه یك فناوری هر دو خصوصیت را به صورت همزمان در اختیار می گذارد.
محققان در حال بهینه سازی این ماده فتوولتاییك هستند تا بتوانند آن را به صورت یك باتری خورشیدی به شكل یك فیلم یكپارچه درآورند كه روی شیشه نصب می گردد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Joule انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/04/16
17:09:58
5142
5.0 / 5
تگهای خبر: انرژی , فناوری , محقق , هوشمند
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب