بررسی مسائل استارت آپ ها در 2 میزگرد روز نخست اینوتكس 2018

بررسی مسائل استارت آپ ها در 2 میزگرد روز نخست اینوتكس 2018 سایت امن: تهران- هفتمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (اینوتكس 2018)، در اولین روز برگزاری (پنجشنبه) میزبان 2 میزگرد تخصصی درباره بررسی مشكلات كسب و كارهای نوپا و یك نشست برای واكاوی سازوكار هوشمندسازی شهرها بود.


به گزارش گروه علمی ایرنا از نمایشگاه اینوتكس 2018 كه در بوستان گفت و گو در حال برگزاری است، در میزگرد نخست «نكات كاربردی برای سرمایه گذاری در استارت آپ ها»، «محمد احمدی» و «علی عمیدی» مدیران عامل 2 شركت نوپا، «سهیل عباسی» مدیر یك شركت شتابدهنده و «مریم نجفی، مجید زورمند و محمد رامین كمیلیان» اعضای یك گروه سرمایه گذاری حضور داشتند.
در این میزگرد، معیارهای مهم در ارزیابی گروه های استارت آپی برای جذب شتاب دهنده ها و سرمایه گذاران ارزیابی شد.
به اعتقاد سخنرانان این پنل، معیارهایی مانند داشتن یك تیم منسجم، پویا بودن استارت آپ ها و داشتن نمونه محصول اولیه بیش از پیش باید مورد توجه فعالان بازار قرار می گیرد.
موضوع دیگری كه در این پنل به آن اشاره شد تشخیص یك استارت آپ موفق است كه با عنایت به گفته های محمد احمدی، كار ساده ای نیست و در خیلی از موارد شركت های سرمایه گذار در تشخیص این استارت آپ ها دچار خطا می شوند.

** در میزگرد «چالش های اكوسیستم كارآفرینی خوب از منظر استارتاپ ها و سرمایه گذاران» چه گذشت؟
جمع بندی این میزگرد نشان داده است اكوسیستم كارآفرینی در كشور با چالش های بی شماری روبروست.
به گفته سخنرانان این میزگرد، اكوسیستم ها اگر قرار باشد موفقیتی به دست بیاورند، باید لینك های بسیار قوی داشته باشند و برای تحقق این موضوع، 2پیش نیاز دانشگاه های كارآمد و مدیران باسواد نیاز است.
به اعتقاد آنان، دانشگاه ها با نیازهای بازار كار فاصله زیادی دارند و در 40 سال گذشته، بیشترین تقاضا برای رشته های دانشگاهی در مواردی بوده كه تناسبی با نیاز بازار كار نداشته است. از جانب دیگر ساختار آموزشی دانشگاه ها به گونه ای بوده كه نیروی كار اثرگذار تربیت نكرده است.
در بخش دیگری از این میزگرد تخصصی، به كوچك بودن استارت آپ ها و اینكه صدای آنها به گوش دانشگاه ها نمی رسد، اشاره شد.
فعالان استارت آپی معتقدند نمی توان با دانشگاه ها تعامل مناسبی برقرار كرد و فقط شركت های بزرگ این توانایی را دارند.
آمارهای انتشار یافته از كشورهایی مانند كانادا و آمریكا از آن حكایت می كند كه نقش دانشگاه ها در تربیت نیروی انسانی مجرب بسیار كمرنگ شده و مانند گذشته از بازدهی كافی برخوردار نیستند.
همچنین بررسی ها نشان داده است از هر سه فرد تحصیلكرده در آمریكا، فقط یك نفر در رشته تخصصی كه تحصیل كرده است، جذب بازار كار می گردد.
ناكارآمدی دانشگاه ها در تربیت نیروی انسانی متخصص در حالی چالش برانگیز شده كه به باور برخی صاحبنظران در این میزگرد، برخی فعالان استارت آپ ها كم سواد یا بی سوادند و به افزایش سطح سواد خود توجهی ندارند.
به اعتقاد آنان، تا زمانی كه توهم دانایی در بعضی استارت آپ ها شكسته نشود، نمی توان راه را برای رشد استارتاپ ها و در نتیجه بازار كار مناسب باز كرد.

** واكاوی سازوكار هوشمندسازی شهرها در بخش سوم نمایشگاه
امروزه مبحث شهر هوشمند توجه مردم خیلی از كشورهای جهان را به خود جلب كرده است.
در این میزگرد به این مورد اشاره شد كه شهر هوشمند به توسعه سیستم های شهری مبتنی بر فناوری اشاره دارد كه در نهایت به پیش رفتن شهرها به سمت مدیریت موثر و كارآمد و رشد اقتصادی منجر می گردد.
نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناور، در 6 دوره گذشته میزبان بیش از 750 شركت فناور از 25 كشور جهان بود و انعقاد بیش از 130 سند همكاری طی دوران برگزاری، بخشی از دستاوردهای این رویداد به حساب می آید.
امسال بیش از یك هزار فعال در حوزه نوآوری و فناوری در قالب استارت آپ و شركت دانش بنیان در نمایشگاه اینوتكس شركت كرده اند.
پیش بینی می گردد روزانه بیش از 2 هزار نفر از این رویداد بازدید كنند.
این نمایشگاه كه از روز گذشته (پنجشنبه) كار خویش را آغاز كرد تا شنبه (شانزدهم تیرماه) در بوستان گفت و گو تهران برپاست.
علاقه مندان می توانند از ساعت 10صبح تا 8 شب در این نمایشگاه حضور پیدا كنند.

علمی**1836**9187*1961*


1397/04/15
13:24:57
4979
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب