ابداع میكرو لیزرهایی كوچكتر از گلبول قرمز

ابداع میكرو لیزرهایی كوچكتر از گلبول قرمز سایت امن: تهران- محققان آمریكایی میكرو لیزرهایی ابداع نموده اند كه از گلبول های قرمز خون كوچكتر هستند و می توان از آنها برای تنظیم فعالیت مغز استفاده نمود.


به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی انگجت، محققان آزمایشگاه ملی بركلی در آمریكا روشی ابداع نموده اند كه مهره های میكروسكوپی پوشیده از نانوذرات را به لیزر تبدیل می كند.این روش امكان تصویربرداری یا كنترل فعالیت بیولوژیكی را با نور مادون قرمز و هم ساخت تراشه های كامپیوتر های پایه نوری فراهم می كند.
این لیزر كه از گلبول های قرمز خون كوچكتر است، نور مادون قرمز را به نور (سفید) در فركانس های بالاتر تبدیل می كند؛ این لیزر می تواند به طور مداوم و ثابت حتی زمانی كه در مایعات بیولوژیكی مانند سرم خون غرق می شود، برای ساعت ها نور ساطع كند.
محققان متوجه شدند كه تركیب دانه های پلیمری به پهنای 5 میكرون با نانو ذرات (سدیم فلوراید-ایتریم القاء شده با تولیوم ) زمانی كه در معرض نور مادون قرمز قرار می گیرد، می تواند نور سفید در طول موج های خاص ساطع كند.این تركیب سبب می گردد كه نور اطراف سطح داخلی این بستر نوسان و برخوردهایی تولید كند كه بتوانند نور را به طور مكرر تقویت نمایند.
این لیزرهای مهره ای در شرایط دشوار حتی زمانی كه در سرم خون یا سایر محیط ها غرق می شوند می توانند برای دست كم پنج ساعت استفاده مستمر كار كنند.
محققان متذكر شدند كه از این لیزر می توان برای كنترل فعالیت نرون كه به درمان بیماری های مغزی كمك می نماید، استفاده نمود.
همچنین استفاده از این لیزر جهت استفاده در حسگرهایی كه تغییرات شیمیایی و محیط زیستی را تشخیص می دهند و یا ابداع موج جدیدی از تراشه های نوری كمك كننده است.
علمی**2038**1440


1397/04/04
13:31:36
4941
5.0 / 5
تگهای خبر: محقق , نانو
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب