توسط محققان واحد علوم و تحقیقات؛

مدل كاربردی بهره برداری بهینه شبكه توزیع آب عرضه شد

مدل كاربردی بهره برداری بهینه شبكه توزیع آب عرضه شد سایت امن: محققان ایرانی موفق به عرضه مدل جدیدی در بهینه سازی مصرف انرژی در ایستگاه های پمپاژ آب شدند كه بر مبنای آن كاهش ۴۰ درصدی مصرف برق در شبكه های توزیع آب محقق می گردد.به گزارش سایت امن به نقل از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، رسول رجب پور دانشجوی دانشگاه واجد علوم و تحقیقات اظهار داشت: عدم توجه بهره برداران به تغییرات مصرف انرژی در ایستگاه های پمپاژ بر مبنای نوع رفتار بهره برداران، سبب می گردد میزان مصرف انرژی برای پمپاژ به صورت بی رویه افزایش پیدا كند.
وی اضافه كرد: ازاین رو طراحی مدل جدیدی برای بهینه سازی مصرف انرژی در شبكه های توزیع آب مورد توجه محققان واحد علوم و تحقیقات قرار گرفت.
این محقق تصریح كرد: در این تحقیق، علاوه بر اینكه عرضه مدل بهینه سازی مصرف برق با یك الگوریتم جدید پیشنهاد داده شد، ارتقایی هم در الگوریتم های بهینه سازی موجود صورت گرفت.
رجب پور عنوان كرد: الگوریتم اساسی كه در این تحقیق مورد استفاده قرار گرفت و ارتقا پیدا كرد، الگوریتم PSO است كه در روند پرش این الگوریتم یك سری ابتكارات به خرج داده شد تا همگرایی و مرغوبیت و مدت زمان رسیدن به پاسخ های حاصل از آن نسبت به پاسخ های حاصل از الگوریتم های دیگر بهبود پیدا كند.
وی درباره چگونگی عملكرد مدل عرضه شده برای بهینه سازی مصرف انرژی در ایستگاه های پمپاژ آب و شبكه های توزیع، اظهار داشت: این مدل، یك برنامه بهره برداری در طول دوره ۲۴ ساعت شبانه روز به دست می دهد كه بر مبنای آن، وضعیت روشن و خاموش شدن پمپ ها به گونه ای برای بهره بردار تعیین می گردد كه ضمن تامین نیازهای شبكه و هیدرولیك شبكه (فشار، سرعت، سطح آب مخازن و...) هزینه برق مصرفی در طول دوره مصرفی حداقل شود.
این محقق تصریح كرد: بر مبنای این مدل، بهره بردار می داند در ساعات مختلف شبانه روز چه پمپ هایی را وارد مدار كند و یا پمپ را با چه دورهایی راه اندازی كند تا شبكه در حالت بهینه كار كند و هزینه برق مصرفی هم حداقل شود.
به گفته رجب پور، برای اجرای «مدل كاربردی بهره برداری بهینه شبكه توزیع آب» هیچ نیازی به نوسازی شبكه و صرف هزینه های اضافه از جانب بهره برداران وجود ندارد بلكه این مدل با فنونی كه برای بهره برداری عرضه می كند، كاهش ۴۰ درصدی مصرف انرژی در شبكه های توزیع آب را رقم می زند.
وی درباره تجاری سازی نتایج تحقیق انجام شده توسط محققان واحد علوم و تحقیقات هم تصریح كرد: شركت های آب منطقه ای، شركت های آب و فاضلاب روستایی و شهری و همینطور جهادكشاورزی می توانند از نتایج این تحقیق بهره مند شوند.
مدل كاربردی بهره برداری بهینه شبكه توزیع آب در قالب رساله دكتری رسول رجب پور دانشجوی دانشكده عمران، معماری و هنر واحد علوم و تحقیقات با عنوان «ارائه یك مدل كاربردی با توسعه الگوریتم PSO در بهره برداری بهینه همزمان سامانه های انتقال و توزیع آب» به راهنمایی دكتر طالب بیدختی عرضه شده است.

1397/03/12
14:26:26
4485
5.0 / 5
تگهای خبر: انرژی , دانشگاه , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب