نماینده اردكان:

دانش هسته ای از مولفه های اثرگذار در امنیت ملی است

دانش هسته ای از مولفه های اثرگذار در امنیت ملی است سایت امن: یزد - نماینده مردم شهرستان اردكان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بهره مندی از دانش و فناوری هسته ای همچون مولفه های اثرگذار در تامین امنیت ملی جمهوری اسلامی است.


به گزارش روز پنجشنبه دفتر محمدرضا تابش، وی امروز در بازدید اعضای كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از مجتمع اكسیداورانیوم شهید رضایی نژاد اردكان اضافه كرد: سه حلقه اول چرخه سوخت هسته ای كشور در استان یزد و عموما در شهرستان اردكان واقع است و بالاترین ذخایر اورانیوم كشور هم در این منطقه وجود دارد.
نایب رئیس فراكسیون امید مجلس همینطور تامین امنیت ملی و قدرت چانه زنی دولت در عرصه بین المللی را متاثر از عواملی همچون قدرت ملی و وضعیت ژئوپلیتیكی كشور برشمرد و عنوان كرد: یكی از مهمترین مولفه های اثرگذار در این عرصه، دارا بودن توان علمی در زمینه انرژی هسته ای است.
تابش ادامه داد: در جهان تبعیض آمیز و ناعادلانه كنونی خصوصا در عرصه مناسبات هسته ای، كشورهای بدخواه، دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای توسط ایران را بر نمی تابند، این در شرایطی است كه رژیم صهیونیستی بدون عضویت در هیچ پیمان و معاهده منع كننده ای، در جهت تولید سلاح های هسته ای و موشك های بالستیك كه قدرت حمل كلاهك هسته ای دارد، گام برمی دارد.
وی اظهار نمود: اما ایران اسلامی باوجود تایید مكرر آژانس بین المللی اتمی كه همه چارچوب های فنی را در دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای و اجرای برجام رعایت كرده است، مورد هجمه و تهدید قرار می گیرد.
نماینده مردم اردكان افزود: ما باید از ظرفیت های ذاتی داخل و موقعیت های مختلف جهانی نهایت استفاده را ببریم كما اینكه در برجام این صورت گرفت و الان هم در چالش با آمریكا و به تبع آن جهان غرب، مدبرانه و برپایه اصول و راهبردی حاكم بر سیاست خارجی ایران یعنی عزت و حكمت و مصلحت، از این ابزار برای ارتقای منافع ملی و خنثی كردن تهدیدهای دشمنان باید بهره جست.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در سایت انرژی اتمی اردكان اظهار نمود: همه فعالیت ها در این سایت تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی است اما همیشه ایمنی و سلامت مردم در اولویت قرار دارد بطوری كه در بدو راه اندازی سایت برای اطمینان بیشتر، چندین كیلومتر جابجا و از منطقه شهری دور شد.
رئیس فراكسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس بر رعایت استانداردهای بین المللی در حمل تولیدات این مجتمع و توجه كامل به موازین زیست محیطی تصریح كرد.
تابش همینطور با عنایت به وسعت و بیابانی بودن شهرستان اردكان و اهمیت امنیت منطقه، خواهان ارتقای جایگاه فرماندهی نیروی انتظامی و یگان های رزم سپاه شهرستان شد.
تابش با اشاره به وضعیت اردكان اظهار داشت: این شهرستان از قدیم به علت تعدد عالمان و حكما و فلاسفه، به یونان كوچك معروف و بزرگترین شهرستان استان یزد است كه بالاترین رشد جمعیت را هم داراست و به علت توسعه اقتصادی، نرخ اشتغال بالایی را تجربه می كند البته در كنار توسعه صنعتی، در زمینه تولیدات كشاورزی و فرآوری تولیدات هم حائز جایگاه در كشور است.
بر اساس این گزارش علاء الدین بروجردی رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم در این بازدید دستیابی به چرخه سوخت هسته ای و قدرت عمل در مرزهای رژیم صهیونیستی را همچون عواملی دانست كه راه را بر انجام توافق برجام هموار كرد.
همچنین حجت الاسلام ذوالنور رئیس كمیته هسته ای كمیسیون یادشده هم اظهار داشت: صنعت هسته ای كشور باید در دوران پسا جام تقویت شود تا اقتدار ایران محفوظ بماند.
موافقی معاون سازمان انرژی اتمی هم با ابراز قدردانی از نمایندگان مجلس در اجرای این پروژه در مورد فرآیند تولید اورانیوم در كشور عنوان كرد: باوجود برخی محدودیت ها در تعداد سانتریفوژها، صنعت صلح آمیز هسته ای كشور توانمندی خویش را افزایش داد و در صورت خروج از برجام بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری این فعالیت ها را با برنامه و قوت از سر می گیریم.
رئیس و تعدادی از اعضای كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه در سفر به اردكان از سایت انرژی اتمی این شهرستان و زیارتگاه جهانی زرتشتیان در چك چك بازدید كردند و با حضور در گلزار شهدا و مقبره آیت الله خاتمی(ره) به مقام شهدا و آن عالم اخلاق ادای احترام كردند.
7544/ 2047


1397/02/07
19:28:54
4366
5.0 / 5
تگهای خبر: امنیت , انرژی , توسعه , سایت
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب