در دانشگاه ادینبرو ساخته شد

داخل بدن خود را با این دوربین ببینید

داخل بدن خود را با این دوربین ببینید به گزارش سایت امن دانشمندان دوربین جدیدی تولید كرده اند كه با آن می توان داخل بدن را مشاهده كرد.به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا و به نقل از بی.بی.سی، این دوربین به پزشكان كمك خواهد كرد حین بررسی اعضای داخلی بدن، ابزارهای پزشكی مثل آندوسكوپ را از بیرون ببینند و آنها را ردیابی كنند.
این دوربین، منبع نور در داخل بدن را تشخیص می دهد، مثل نور چراغی كه در انتهای لوله منعطف آندوسكوپ قرار دارد.
تا به حال پزشكان مجبور بودند از روش های تصویربرداری مثل رادیوگرافی (اشعه ایكس) برای ردیابی این ابزارها در داخل بدن استفاده كنند.
پروفسور "كو دالیوال" استاد دانشگاه "ادینبرو" می گوید این وسیله قابلیت های بسیار وسیعی را در اختیار پزشكان می گذارد.
وی می گوید: امكان دیدن جای ابزارهای پزشكی در داخل بدن برای بسیاری از كاربردهای درمانی حیاتی است، چون می توانیم با حداقل تهاجم به بدن، بیماری را درمان كنیم.
آزمایش نمونه اولیه این دوربین نشان داده كه دوربین می تواند در شرایط عادی منبع نور را از 20 سانتی متری بافت بدن ردیابی كند.
نور آندوسكوپ می تواند از بدن بگذرد اما معمولا این پرتوها پراكنده شده یا پس از برخورد به بافت های بدن برمی گردد و مستقیما از داخل به بیرون بدن حركت نمی كند.
از این رو دنبال كردن این نور پراكنده برای فهمیدن اینكه وسیله طبی دقیقا در كجای بدن وجود دارد مفید نیست، چون تصویر واضحی در اختیار قرار نمی دهد.
این دوربین جدید فوتون ها(واحد كوانتومی نور) را ردیابی می كند و به قدری حساس است كه كوچكترین اثر نور را كه از بافت های بدن عبور كرده ردیابی می كند.
این دوربین همچنین می تواند مدتی را كه طول كشیده پرتو نور از بافت های بدن بگذرد، اندازه بگیرد و به این ترتیب جای دقیق ابزار پزشكی را در داخل بدن مشخص كند.
تولید این دوربین مشتركا توسط دانشگاه "ادینبرو" و دانشگاه "هریوت-وات" صورت گرفته كه متخصصان علوم دیگر از جمله فیزیك با همكاری پزشكان، این مشكل طبی را بررسی كرده و فناوری های پیشرفته موجود را برای غلبه بر آن طراحی و تولید كردند.

 

1396/06/13
21:52:14
5608
5.0 / 5
تگهای خبر: تكنولوژی , دوربین , فناوری
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب