استفاده از كافئین برای ساخت پلیمر زیست سازگار

استفاده از كافئین برای ساخت پلیمر زیست سازگار سایت امن: تهران- محققان موسسه فناوری ماساچوست در آمریكا (MIT) با استفاده از كافئین بعنوان كاتالیست توانستند پلیمرهای سازگار با محیط زیست تولید كنند كه در دارورسانی و سایر موارد پزشكی كاربرد دارد.


به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در بیشتر روش های تولید ژل های پلیمری و تركیب این ژل ها با سایر مواد از كاتالیست ها یا شرایطی استفاده می گردد كه به ساختار حساس مواد زیستی ازجمله داروها صدمه وارد می كنند.
همچنین معمولا در ساخت پلیمرها از كاتالیست های فلزی استفاده می گردد كه بعد از ساخت ژل از تركیب آن خارج می شوند؛ اما اگر مقداری از این كاتالیست ها درون ژل باقی بماند، می تواند منجر به مسمومیت شود.
در جریان ساخت این ژل جدید از تركیبات بی ضرر مورد استفاده در مواد غذایی بهره گیری شده است و به همین علت این پلیمرهای جدید برای ساخت ابزارهای پزشكی و دارورسانی كاربرد دارند.
محققان در آزمایش های اولیه توانستند این ژل ها را با دو نوع داروی ضدمالاریا به نام های piperaquine و artesunate مخلوط كنند تا با استفاده از جویدن یا بلعیدن به بدن بیمار منتقل شوند. همینطور با تغییر مواد تشكیل دهنده ژل های پلیمری توانستند خواص شیمیایی و مكانیكی ازجمله استحكام، ساختار سطحی و میزان آزادسازی دارو توسط این ژل ها را هم تغییر دهند.
پلیمرهایی كه از این طریق ساخته می شوند مقادیر بسیار اندكی كافئین دارند كه با كافئین موجود در یك فنجان چای برابری می كند. محققان اثر این كافئین را روی چهار نوع از سلول های انسان و موش بررسی كردند و دریافتند این میزان كافئین هیچ تاثیر مخربی ندارد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Biomaterials انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1834


1397/01/27
16:12:54
4477
5.0 / 5
تگهای خبر: محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب