توسط محققان؛

شباهت های بین سلول های بنیادی جنینی و پرتوان القایی كشف شد

شباهت های بین سلول های بنیادی جنینی و پرتوان القایی كشف شد سایت امن: محققان موفق شدند اثبات كنند كه سلول های بنیادی جنینی و سلول های iPS تقریبا به صورت كامل به هم شبیه هستند.به گزارش سایت امن به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، محققان از سال ۲۰۰۷ با كشف سلول های بنیادی پرتوان القایی در تردید بودند كه آیا این سلول ها از نظر عملكردی با سلول های بنیادی جنینی جداسازی شده از جنین های اولیه انسانی شبیه هستند یا خیر.
هر دو نوع سلول بنیادی پرتوان القایی(iPSC) و سلول های بنیادی جنینی قادر به تمایز به همه انواع سلول های سازنده بدن هستند اما هر دوی آن ها منشا متفاوتی دارند. در این میان استفاده از سلول های iPS به علت عدم محدودیت های اخلاقی (عدم نیاز به تخریب جنین ها) و هم جنین مفید بودن آن ها در سلول درمانی(به دلیل این كه می توان آن ها را از خود بیمار گرفت و مشمول رد پیوند نمی شوند)، مزیت های بیشتری به سلول های بنیادی جنینی دارند.
اما تا زمانی كه كاملا اثبات نشود كه سلول های iPS دارای خصوصیت های كاملا مشابه با سلول های بنیادی جنینی هستند، نمی تواند به صورت قطع آن ها را یكسان در نظر گرفت.
پروتئین ها كه مولكول های پیچیده ای هستند مسئول خیلی از خصوصیت های ساختاری و عملكردی سلول ها هستند. در مطالعه ای در ویسكونزین مادیسون، محققان به اندازه گیری پروتئین های ساخته شونده بوسیله هر دو نوع سلول پرداختند و مشاهده نمودند كه ۹۹ درصد پروتئین ها بین آن ها مشابه است.
در این مطالعه آن ها بیش از ۶ هزار پروتئین را با استفاده از اسپكتروفتومتری توده ای مورد بررسی قرار دادند. این مطالعه نشان داده است كه سلول های بنیادی جنینی و سلول های iPS حدودا به صورت كامل به هم شبیه هستند.

1396/12/25
18:07:28
4492
5.0 / 5
تگهای خبر: محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب