روش جدید برای درمان فوبیا ابداع شد

روش جدید برای درمان فوبیا ابداع شد سایت امن: محققان آمریكایی و ژاپنی به كمك اسكن از مغز، روشی برای از بین بردن فوبیای افراد ابداع نموده اند.به گزارش سایت امن به نقل از نیواطلس، محققان ژاپنی و آمریكایی روشی برای درمان فوبیا طراحی نموده اند. این سیستم بر اساس فناوری fMRI بنا شده تا مشخص شود هنگامیكه بیمار می ترسد چه تصوری در ذهن او به وجود می آید.
محققان موسسه بین الملی تحقیقات پیشرفته مخابرات ژاپن و دانشگاه كالیفرنیا این فناوری آزمایشی را ساخته اند.
آنها به ۳۰ فرد سالم (از لحاظ روانشناختی) تصاویری از حیوانات مختلف نشان دادند و همزمان از مغز آنها اسكن fMRI گرفتند. این روند به دانشمندان كمك كرد الگوهایی یگانه از فعالیت مغز در ارتباط با هر تصویر تولید كنند.
هرچند تمایزی روانشناختی میان تمام شركت كنندگان وجود داشت اما یك الگوی قابل شناسایی واحد میان آن نشان داده شد. در مرحله بعد ۱۷ فرد مبتلا به فوبیای حیوانات انتخاب شدند و هنگام تماشای تصاویر این موجودات از مغز آنها هم اسكن fMRI گرفته شد. در این نقطه با استفاده از كامپیوتر، اسكن ها به صورت واقعی تحلیل شدند و هر بار كه یك الگوی قابل شناسایی از حیوان مذكور ظهور كرد به شركت كننده جایزه نقدی كوچكی داده شد. بدین سان آنها حس مثبتی نسبت به حیوان یافتند و آزمایش ها نشان داد ترس آنها به تدریج كاسته شده است.
پیش از این به صورت معمول برای درمان فوبیا فرد به صورت مستقیم در برابر شی ترسناك قرار می گرفت كه شاید این روند برای بیمار خوشایند نباشد.
محققان امیدوارند با استفاده از این روش بتوانند مشكلات روانشناختی دیگر مانند اختلال اضطراب بعد از حادثه را هم درمان كنند.

1396/12/16
18:26:04
4575
5.0 / 5
تگهای خبر: فناوری , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب