با الهام از سفالوپودها ؛

محقق ایرانی روشهای جدید استتار سربازان را ابداع می كند

محقق ایرانی روشهای جدید استتار سربازان را ابداع می كند سایت امن: یك محقق ایرانی تلاش دارد با تقلید از قابلیت تغییر رنگ بدن گونه ای از آبزیان، روش های استتار جدیدی برای سربازان در میدان جنگ بیابد.به گزارش سایت امن به نقل از نیواطلس، لیلا دروی محقق ایرانی دانشگاه نورث ایسترن همراه گروهی از محققان تلاش دارند با الهام از سفالوپودها روش های جدیدی برای استتار سربازان در میدان جنگ طراحی نمایند.
دریا مكان خطرناكی است و هر آن احتمال دارد یك حیوان، دیگری را طعمه كند. ازاین رو تعجبی ندارد سال ها است دنیای زیر آب به آزمایشگاهی بزرگ برای فناوری های تهاجمی و دفاعی تبدیل گشته است.
یكی از بهترین روش های دفاعی موجودات دریایی استتار است و در این زمینه سفالوپودها نمونه مناسبی هستند. این گروه از حیوانات آبزی شامل ماهی مركب، هكتوپیا، تفاله ماهی و ناتلوس است. آنها به محض احساس خطر می توانند رنگ و حتی بافت پوست خویش را به سرعت تغییر دهند. این قابلیت به وسیله عضو ماهیچیه ای كوچكی به نام كروماتوفور در بدن سفالوپودها فعال می گردد. این عضو حاوی صدها هزار دانه رنگی ۱۵۰ بار كوچكتر از قطر موی انسان است. این رنگدانه ها غشایی دارند كه در كسری ثانیه آنها را مخفی یا آشكار می كند.
كروماتوفورها به رنگ قرمز، زرد، قهوه ای و نارنجی هستند. زیر آنها لایه ای از ایریدوفورها وجود دارند كه نور را مانند یك آینه طبیعی منعكس می كنند. این نوع آبزیان با تركیب خصوصیت های كروماتوفور و ایریدوفورها می توانند تمام رنگ های نور را منعكس كنند.
در همین راستا دروی و گروهش برای تقلید از این مكانیسم گرانول های رنگدانه را جداسازی و بررسی كردند. آنها متوجه شدند می توان این گرانول ها را طبقه بندی و دوباره تنظیم كرد تا طیف رنگی متنوعی ساخت.
درمرحله پس از این گرانول ها برای ساخت فیلم های بسیار نازك و فیبرهای توری با رنگ های مختلف استفاده شد. بعد از اضافه كردن لایه ای آیینه ای به این فیلم و توری ها، نور رنگی منعكس شد. به قول دروی در آینده از این خصوصیت برای طراحی سلول های خورشیدی استفاده خواهد شد.
اما هم اكنون مهمترین استفاده آن در حوزه نساجی است. با كمك این رنگدانه ها می توان گجت های پوشیدنی، نمایشگر های انعطاف پذیر و پارچه هایی تولید كرد كه قابلیت رنگ پذیری بهتری دارند. به عبارت دیگر این فناوری به سربازان كمك می نماید بهتر استتار كنند.

1396/12/07
16:51:13
5280
5.0 / 5
تگهای خبر: فناوری , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب