با هدف اجرای پروژه های ارزیابی تاثیر اجتماعی

نخستین لابراتوار تاثیر تاسیس می شود

نخستین لابراتوار تاثیر تاسیس می شود به گزارش سایت امن، طرح تاسیس نخستین «آزمایشگاه تاثیر» با هدف توسعه مفهومی و اجرای پروژه های ارزیابی تأثیر اجتماعی در دومین نشست کارگروه نوآوری اجتماعی ستاد توسعه فناوری های فرهنگی و نرم مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دومین جلسه کارگروه نوآوری اجتماعی با حضور مسؤول برگزاری کارگروه های ستاد توسعه فناوری های فرهنگی و نرم، دبیر کارگروه، اعضا و تعدادی از کارشناسان و فعالان این حوزه انجام شد.
بگفته دبیر کارگروه نوآوری اجتماعی، مساله ارزیابی تاثیر به عنوان یک حلقه مفقوده در میان طرح ‎های توسعه ‎ای کشور شمرده می شود که اعضای کارگروه نیز به این مساله توجه ویژه ای داشته و دارند.
بر این اساس، طرح ایجاد آزمایشگاهی در این زمینه به نام لابراتوار تاثیر (Impact Lab)، در قالب یک لابراتوار حوزه علوم انسانی و با هدف ارزیابی و ارزشیابی تاثیرات واقعی، عینی و ملموس طرح های توسعه ای با اولویت طرح های سرمایه گذاری مورد بررسی کارشناسی کارگروه قرار گرفت. آزمایشگاهی که اهتمام دارد تا آن چه به عنوان تاثیرات نهایی طرح ها و اقدامات و همین طور سیاست‎ های موجود را که با اولویت فازبندی طرح های زیست بوم فناورانه و نوآورانه و خلاقانه برجای می ماند، قبل از اجرائی کردن طرح های سرمایه گذاری ارزیابی کرده و اثربخشی نهایی آنها و همین طور تاثیرات مثبت و منفی اجرائی سازی آنان را مورد سنجش قرار دهد.
بگفته دبیر کارگروه نوآوری اجتماعی، لابراتوار تاثیر، نوعی از فناوری های نرم است که هدف آن ارزیابی پیشینی، به هنگام و پسینی اقداماتی و سیاست هایی است که هرگونه پیاده سازی آنها می تواند نتایج مثبت و یا مخربی برجای بگذارد.
وی ادامه داد: مواردی نظیر فقدان برهه آزمایش و خطا، کمبود سرمایه گذاری خطرپذیر و چالش برانگیز بودن برخی زیرساخت های حیاتی کشور، همچون مواردی است که ضرورت تاسیس چنین لابراتوار ویژه ای را بیشتر کرده است.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، در ادامه، اعضا، فعالان و کنشگران حاضر در نشست، ضمن بررسی اولیه، مطرح نمودند که لابراتوار اثر می خواهد در مرحله نخست، ارزیابی تاثیر پروژه های سرمایه گذاری طرح های فناورانه، نوآورانه و خلاقانه در ستاد و معاونت علمی را با برخی اولویت های خاص و در مراحل آتی ایجاد مدلی برای ارزیابی تاثیر سایر پروژه های سرمایه گذاری و همین طور سایر طرح های توسعه ای را در دستور کار قرار دهد.
منبع:

1402/05/27
00:24:04
202
5.0 / 5
تگهای خبر: توسعه , ساخت , فناوری
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب